Choď hlasovať a nakresli srdce

Autor: Mišo Vojtek | 5.2.2015 o 14:59 | Karma článku: 3,50 | Prečítané:  864x

Búrlivá diskusia, až šialenstvo v súvislosti so sobotným referendom nabrali nebývalé rozmery. Zo všetkých strán sa na nás valia hlasy prečo ísť a prečo neísť hlasovať. Či povedať 3 x áno, alebo povedať nie, prípadne, či vôbec sa referenda zúčastniť.  

Tri otázky, magické číslo, takmer ako názov dobrého filmu. Tri otázky, ktorých obsah na prvé prečítanie nič hrozné nehovorí, a to, aká odpoveď na ne zaznie, sa na prvý pohľad zdá úplne nepodstatné. Ich dosah a zhubnosť sa však skrývajú v druhom pláne. Pár poznámok k tomu druhému plánu sa pokúsim v krátkosti sformulovať:

  1. Spoločným menovateľom všetkých troch otázok je zápor: nemohli, nebolo umožnené, nesúhlasia. Otázky vyzývajú povedať 3 x ÁNO pre trojnásobné NIE. Legitimizovať negáciu, súhlasiť so zákazom. Ale kresťanské idey sú idey súhlasu, idey pozitívneho. Ježiš kázal: rob druhým to, čo chceš, aby druhí robili tebe, pretože nestačí nerobiť to, čo nechceš, aby druhí nerobili tebe. Nahradil pasivitu a negáciu starého zákona zákonom novým – aktivitou, kladom a súhlasom. Dnes sa však práve „praví“ kresťania hrdia tým, ako povedia 3x ÁNO pre 3x NIE, čím popierajú samotnú podstatu kresťanstva, ktorou je Láska.

  2. Kresťanský Boh je Láska, najvyššia Láska, bezpodmienečná Láska, Agapé. Ježiš vraví: kde sa dvaja stretnú v mojom mene, tam ja som s nimi. Takže tam, kde sa dvaja stretnú, spoja, v mene lásky, je s nimi sám Boh. No kto je potom s tými, čo sa stretávajú v mene nenávisti, strachu a odmietnutia?

  3. Homosexuálnym párom nemá byť umožnené osvojiť si deti. Právo na deti má len „tradičná rodina“. Dopad života s homosexuálnym párom na vývoj dieťaťa je zložitá téma a vyžaduje dlhšiu diskusiu (hoci si myslím, že otázkou je skôr dopad reakcie „tradičnej“ spoločnosti na dieťa vychovávané „netradičným“ párom). Ale homosexuáli nepristáli na Zemi z inej planéty, tiež pochádzajú z „tradičných rodín“ (áno, Boh má skvelý zmysel pre humor). Každý gay a každá lesbička majú otca a mamu. Majú zázemie „tradičnej rodiny“. Tým, že rytieri za „tradičnú rodinu“ nedajú aspoň šancu, aspoň priestor na dlhú a vecnú diskusiu o tejto citlivej téme, nezoberú iba tým zvrhlým a nečistým homosexuálom možnosť dať svoju lásku (v mene ktorej sa stretli, a ktorá je s nimi) osamelému dieťaťu, ale zoberú tomu dieťaťu možnosť mať okrem náhradnej rodiny v prvom rade (homosexuálny pár) aj šancu na starých rodičov, starú mamu, starého otca, tety, strýkov, bratrancov, sesternice. Veď rodina to nie je iba otec+mama+dieťa. Rodina je sieť, ktorá zachytí človeka pred pádom do samoty. A čím širšia a hustejšia tá sieť je, tým väčšiu istotu dieťaťu dáva. 

  4. Na druhej strane sa mi nepáči antikampaň proti referendu. Je to hlboká neúcta k demokracii, za ktorú sa tu všetci schovávame. Referendum je základným nástrojom demokracie a nech je jeho témou čokoľvek, ak bolo legitímne vyhlásené, zaslúži si pozornosť, nie ignoráciu. Veď okrem áno alebo nie je tu aj možnosť nevyjadriť sa, zároveň sa však referenda zúčastniť. Prejaviť svoj občiansky záujem a rešpekt, no zároveň dať najavo, že svet nie je čiernobiely a niekedy je priskoro na áno vs. nie.

Preto choď hlasovať a nakresli srdce. Daj najavo, že Ťa táto téma zaujíma, ale že sa nenecháš zatlačiť do kúta a rozhodnúť unáhlene.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?